Sık Sorulan Sorular


Eskrim bireylerin hem fizyolojik hem de psikolojik özelliklerine olumlu katkılar sağlar. Eskrimciler dayanıklılığa, sürate, güce, patlayıcı kuvvete, esnekliğe ve dengeye ihtiyaç duyarlar. Bu fiziksel özelliklerin yanında, eskrim özgüveni, çabuk karar verme ve strateji oluşturma becerisini, konsantrasyonu, mesafe ve zamanlama hissiyatini geliştirir.

Eskrimcilerin sahip olması gereken bireysel malzemelerin maliyeti kalitelerine göre 1000TL ile 4000TL arasında değişmektedir. Ne var ki; pek çok kurum eskrime başlamak isteyenlerin bu malzemeleri derhal temin etmelerini talep etmez. Eskrimcilerin çoğu eskrime başladıktan ve bu sporu sevdikten sonra bireysel malzemelerini temin etmektedirler.

Eskriciler 8 yaşından itibaren müsabakalara katılabilirler. Son derece teknik bir spor olduğundan ve tecrübenin başarıyı direkt etkilemesinden dolayı eskrime erken yaşlarda başlamak oldukça önemlidir. İdeal başlama yaşı olarak 8-10 yaşları gösterilebilir.

Eskrime her yaşta başlamak mümkündür. Eskrim faaliyetinin mevcut olduğu pek çok kurumda, çocuklar ve gençler grup antrenmanalarına katılarak yetişkinler de özel ders alarak eskrim yapmaya başlayabilirler.

Eskrim faaliyeti ülkemizin 40′ı aşkın ilinde mevcuttur. İlinizde eskrim çalışmasının olup olmadığını ve var ise nerelerde yapıldığını Türkiye Eskrim Federasyonu’nun sitesinde yer alan İl Temsilcileri listesinden ilgili kişiye ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Uluslararası Olimpiyat KomitesiUluslararası Eskrim FederasyonuAvrupa Eskrim KonfederasyonuGençlik ve Spor BakanlığıMilli Olimpiyat KomitesiTürkiye Eskrim Federasyonu