Vakıf Hakkında

Türk Eskrimini Geliştirme Vakfı; eskrim sporunun tanıtılması, yaygınlaştırılması ve uluslararası alanda ülkemizi başarı ile temsil edecek yeni eskrimcilerin yetiştirilmesi amacı ile 2002 senesinde kurulmuştur. 

Vakfın Amacı

Vakfımızın amacı Vakıf Senedimizde şu şekilde ifade edilmiştir.

  • Olimpik bir spor dalı olan eskrim sporunun, yurt genelinde tanıtılarak, sevdirilmesini ve çocuklarla gençler arasında yaygınlaşmasına yönelik, düzenli, faydalı ve denetimli sportif faaliyetleri destekleyerek, genç toplumun; katılımcı, aktif, kendi kendine yeterli, kendine güvenen ve mücadeleci bir nesil olarak yetiştirilmesini sağlamak.
  • Türk Eskriminin gelişmesini sağlayacak faaliyetlerle, yurdun farklı bölgelerinde yaşayan insanların birbiriyle kaynaşmasına ve ülkenin sosyo-kültürel gelişimine katkıda bulunmak.
  • Türk Eskrimcisi’nin, sportif, sosyal ve kültürel gelişimini destekleyerek, Türk Eskrimi’nin gelişmesine ve güncelleşmesine yardımcı olmak ve bu suretle, uluslararası spor yarışmalarında ülkemizin en iyi şekilde temsil edilmesine ve tanıtılmasına katkıda bulunmak.

 

Eğitim Faaliyetleri

Türk Eskrimini Geliştirme Vakfı kuruluşunun ardından Altınyurt Spor Kulübü ile iş birliği yaparak TEGEV-Altınyurt Eskrim Merkezi’ni hayata geçirerek eğitim faaliyetlerine başlamıştır.

Bu merkezde yürütülen çalışmalar ile 7′den 70′e her yaşta insanın eskrim ile tanışması sağlanmış ve pek çok başarılı eskrimci Türk eskrimine kazandırılmıştır.

Bu çalışmalar sayesinde Ali Emre Balkan, Arda Öztaşkın, Ayşe Cansu İnal, Cansu Umay Vardar, Elif Erbil, Emine Irmak Yücel, Fatma Zehra Köse, İsmail Bora Biren, Nuriye Naz İçen, Öykü Bekar, Tayga Yuvacan, Tevfik Burak Babaoğlu ve Yeliz İçen gibi Milli Eskrimcilerin yetiştirilmesine vesile olunmuştur.

Eğitim faaliyetlerimizde Batuhan Sarsılmaz, Constantine Manta, Damir Sayfutdinov ve Gabriela Dumitru gibi yerli ve yabancı antrenörler görev yapmıştır. Merkezimizdeki çalışmalar halen flöre ve kılıç branşında flöre antrenörümüz Kamil Özdemir ve kılıç antrenörümüz Can Aydın’ın gözetiminde devam etmektedir.

Türk Eskrimini Geliştirme Vakfı, TEGEV-Altınyurt Eskrim Merkezi’ndeki çalışmalar dışında İstanbul’daki Eyüboğlu, Bilfen, SEV, International School ve ALEV Okulları gibi pek çok okulda eskrim faaliyetinin başlamasını sağlayarak eskrim sporunun okullara yayılmasına ön ayak olmuştur.